Zima in pomlad potapljačem, ki nimajo suhe obleke in jih rado zebe, nista prav ljuba letna časa. Izjeme so potapljači, ki si lahko privoščijo izlet v tople kraje z vedno toplim morjem in teden smučanja z veseljem zamenjajo za teden dni potapljanja. Vsi ostali čakamo, da se bo morje dovolj ogrelo in se bo zabava spet začela.
Matej Ogorevc foto: arhiv
Previdnost je na prvem mestu
Za potapljanje mora večina ljudi, ki prvič (resneje) pomisli na ta šport, zbrati nekaj poguma, odgnati dvome in se znebiti nekaterih predsodkov ter urbanih legend. Strah ima velike oči, še posebej, če ne vidiš dna, če je voda nekoliko temnejša in ti v glavi odzvanja glasba iz filma Žrelo. Res, potapljaška ni lahka! Predvsem tisti, ki nikoli niso zapustili varnih plitvin ali potopili glave pod gladino, vedo povedati, kako zelo nevaren šport je to. Spodaj so tema, mraz, tokovi, pošasti in krvoločne zverine, zlovešče jame in vrtinci, ki te vsrkajo vase in nikoli več te ni nazaj. Pa skoraj vedno ti zmanjka zraka, to pa zagotovo! No, na srečo je tistih s trezno glavo in nekaj soli v njej veliko več in prav zato je potapljanje iz leta v leto bolj priljubljeno. Za lažjo odločitev, ali je potapljanje za vas ali ne, naj vam povem, da ni treba takoj na tečaj in v nakup opreme. Danes skoraj vse potapljaške šole nudijo poskusne potope, na katerih boste izvedeli vse potrebne informacije in se tudi prvič potopili, seveda v spremstvu inštruktorja. Po takem potopu vam bodo stvari veliko bolj jasne in odločitev za tečaj lažja. Nikar se teh reči ne lotevajte na svojo pest, ko vam prijatelj potapljač ponudi, da vas bo on peljal, zastonj in globoko. Potapljanje ima svoja pravila in zakonitosti, ki se jih je treba držati in jih upoštevati, sicer se lahko zabava kaj hitro spremeni v tragedijo. Tudi za tiste potapljače, ki na leto naredijo le nekaj potopov ali pa se že dolgo niso potapljali, je priporočljivo narediti tako imenovani ‘Check Dive’ oziroma kontrolni potop, na katerem osvežijo svoje znanje in veščine.
Kje začeti
Tečajev je več vrst. Za dober tečaj je potreben dober inštruktor, za dober klub pa veliko aktivnosti. Ko se boste odločali za potapljaško šolo, se pozanimajte, koliko članov imajo in kje vse se potapljajo. Dobre boste spoznali po tem, da nimajo prevladujoče le ene sekcije (zgolj podvodni fotografi, globinski potapljači, potapljači na dah), razen seveda, če kaj od tega tudi vas neizmerno zanima. Klub naj ima razpisane izlete z vodenjem, na katerih so različni potopi, primerni za vse kategorije potapljačev. Pozanimajte se, katere tečaje lahko opravite pri njih in ali imajo svoj kompresor, možnost izposoje opreme, dovolj inštruktorjev in voditeljev potapljanja ter pestro klubsko dogajanje. Izogibajte se tečajev, na katerih boste do potapljaške izkaznice prišli v nekaj dneh ali s kuponom za pol cene. Saj veste, malo denarja, malo muzike. Izobraževanja potekajo pod okriljem in po programih različnih mednarodnih asociacij, kot so SSI, PADI, CMAS, NAUI in druge. Programi so podobni, vsi so mednarodno priznani, izberite pa tistega, ki vam nudi največ za vaš denar (literaturo v slovenskem jeziku, možnost e-učenja, dodatno literaturo itd). V Sloveniji imamo tudi tečaje potapljanja za otroke Scuba Rangers, kjer se lahko otroci od 8 leta naprej spoznavajo z osnovami potapljanja in nabirajo izkušnje. Učenje poteka skozi igro, vse pa se odvija v bazenu. Pri tem uporabljajo povsem enako opremo kot odrasli, le manjša je in prilagojena otrokom. Po opravljenem tečaju se lahko pridružijo Scuba Rangers klubu, kjer se še naprej potapljajo, spoznavajo različne vrste potapljanja, opremo, se med igro učijo spretnosti pod vodo in napredujejo po kategorijah. Otroci se lahko potapljajo le v spremstvu inštruktorja in do globine štirih metrov v bazenih ali zaščitenih odprtih vodah.
Oprema
Da se lahko varno in udobno potapljamo, potrebujemo potapljaško opremo. Ta je sestavljena iz ABC kompleta (maska, dihalka in plavuti), neoprenske ali suhe obleke, kompenzatorja plovnosti, sistema za oskrbo z zrakom, potapljaškega računalnika, kompasa, boje z vrvico in uteži ter dodatne opreme, kamor spadajo svetilka, nož, tablice za pisanje in podobno. Moj nasvet je, da si za začetek kupite kvalitetno masko in dihalko ter plavuti. Tudi v primeru, da vas potapljanje ne bo strastno prevzelo, vam bo maska nedvomno pogosto prišla prav. Ne kupujte poceni setov, pač pa se posvetujte z inštruktorjem ali s prodajalcem v specializirani trgovini s potapljaško opremo, kajti različnim oblikam obraza se prilegajo različne maske. Dober test je že ta, da si masko prislonite k obrazu (brez paščka okoli glave), vdihnete skozi nos in maska bi se morala tesno prilepiti na vaš obraz in tam ostati tudi, če glavo nagnete naprej in stresete z njo. Dihalka naj ima dovolj velik presek za nemoteno dihanje na gladini, plavuti pa izberite glede na to, ali jih boste uporabljali zgolj za ‘šnorkljanje’ ali tudi za potapljanje z avtonomno potapljaško opremo. Če boste izbrali plavuti z odprto peto, boste potrebovali tudi čevlje. Na tečaju se boste srečali z različno opremo in hitro ugotovili, da se vam nekatere reči dobro prilegajo, druge pa ne. Skupaj z inštruktorjem boste našli svojim potrebam primerno opremo, pri čemer pa vam ni treba kupiti vsega naenkrat. Če boste potovali in se potapljali po svetu, si kupite svojo masko, regulator in računalnik (tem morate 100 % zaupati), ostalo pa si boste lahko izposodili v potapljaških centrih. Seveda si vsak pravi potapljač kmalu kupi vso potrebno opremo in od tu je prišla tudi šala, da je vsa potapljaška oprema črne barve zato, da žena ne opazi, če si kupiš kakšen nov kos opreme.
Po pameti
Zgodovina raziskav v potapljanju je posejana z nesrečnimi potapljači, ki so utrpeli hude poškodbe ali jim celo podlegli. Danes o potapljanju vemo že zelo veliko, imamo dober sistem izobraževanja in kvalitetno opremo, vendar se še vedno vsako leto ponesreči veliko potapljačev, večinoma zaradi tako imenovane človeške napake. Temu botrujejo različni vzroki, največkrat pa gre za precenjevanje svojih zmožnosti, neupoštevanje pravil ter preprosto aroganco oziroma predrznost. Zavedati se moramo, da sta pri športnem potapljanju postavljeni dve meji, prva pri 18 in druga pri 40 metrih, odvisno od kategorije. Obeh se je treba držati, ne glede na to, če je nekaj metrov globlje zanimiva razbitina, če nam v globino dovoli voditelj potapljanja ali če se nam zdi, da tisti meter ali dva večje globine ne bosta kaj dosti spremenila. Enako velja za čas, ki ga prebijemo na določeni globini in potapljanja brez dekompresije. Če se teh pravil ne držimo, bo slej ko prej kaj narobe. Potapljamo se vedno v paru in za svojega potapljaškega partnerja smo tudi odgovorni, zato je priporočljivo, da se pred potopom ustrezno pripravita in o vsem dogovorita. Če že imate svojo opremo in razmišljate o tem, da bo kmalu prva priložnost za skok v vodo, jo prej dobro preglejte in po potrebi odnesite na pooblaščeni servis. Morda ne bo odveč ponoviti osnovne vaje in znake za sporazumevanje pod vodo, kar lahko naredite doma v dnevni sobi ali s pomočjo kratkih filmov, ki so objavljeni na svetovnem spletu. Kmalu bo morje dovolj toplo in prava škoda bi bila, če bi sezono potapljanja začeli s težavami in slabo voljo. Pa varno potapljanje in veliko užitkov želim!